جذبه » هنر در خانه » اموزش دوخت انواع روتختی

اموزش دوخت انواع روتختی

اموزش دوخت انواع روتختی

دوخت روتختی عروس روتختی کودک نوزاد روتختی ساده ساتن چهل تکه دوخت روتختی دونفره روتختی چین دار در خانه

آموزش دوخت روتختی عروس

آموزش دوخت روتختی عروس

یک پارچۀ زیبای قابلِ شستشو را انتخاب کنید. اولویت با پارچه‌های سبک است که پوست‌تان را اذیت نکنند. این امر به‌خصوص در موردِ قسمتِ زیرینِ لحافتان صدق می‌کند (در صورتیکه آن را هنگامِ خواب روی خود می‌اندازید).

دو پارچه با طولِ برابر و عرضی 135 سانتی‌متر (یا بیشتر) را برای رویۀ روتختی‌تان انتخاب کنید. طولِ هر کدام از این پارچه‌ها باید به اندازۀ طولی که در گامِ اول اضافه گرفته‌اید به علاوۀ 12.5 سانتی‌متر باشد.

همچنین دو پارچه نیز با طول‌های برابر برای قسمتِ زیرینِ کاورتان انتخاب کنید. طولِ هر کدام از این پارچه‌ها باید به اندازۀ طولی که در گامِ اول اضافه گرفته‌اید به علاوۀ 7.5 سانتی‌متر باشد.

رایِ لحاف‌هایی که تا 260 سانتی‌متر پهنا دارند، از پارچه‌هایی استفاده کنید که حداقل 135 سانتی‌متر عرض داشته باشند. اگر لحافتان پهن‌تر است باید برایِ هر طرف از کاورتان 1 تخته پارچۀ اضافه خریداری کنید.

مراقبِ طرح‌هایِ چاپی و الگو‌ها باشید. ممکن است بخواهید پارچه‌تان را به پارچۀ دیگر بدوزید و آن را بلندتر کنید. در این صورت طرح‌های پارچه‌ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند.

قبل از شروعِ دوخت پارچه‌ها را بشویید، و در صورتِ لزوم اتو کنید.

اموزش دوخت :یکی از پارچه‌های رویه را بردارید. آن را از وسط به صورتِ طولی تا بزنید (یک تای طولی در وسطِ پارچه و در امتدادِ طولِ آن، به گونه‌ای که لبه‌های دو طرفِ پارچه روی هم قرار بگیرند). سپس پارچۀ تا زده را اتو کنید تا خطِ تا بر جای بماند. تایِ پارچه را باز کنید. این کار را با یکی از پارچه‌هایِ زیرینِ کاور نیز انجام دهید.از یک مداد (یا صابونِ) مخصوصِ علامت‌گذاری پارچه و خط کش استفاده کرده و سپس رویِ خطِ تا را علامت گذاری کنید. سپس پارچه‌ها را از رویِ خطی که تعیین کرده‌اید ببرید. بنابراین شما اکنون سه پارچه برای زیرِ کاور و سه پارچه برایِ رویِ آن دارید.

یکی از پارچه‌های بریده شدۀ رویه را به کنارِ پارچۀ بریده نشده سنجاق کنید. مراقب باشید که پارچه‌ها را به گونه ای به هم سنجاق کنید که لبه‌هایِ آنها دقیقاً در یک سطح قرار بگیرند (و نه بالاتر یا پایین‌تر از یکدیگر).

سپس پارچۀ بریدۀ سنجاق شده را با درزی به اندازۀ 1.5 سانتی‌متر به پارچۀ بریده نشده بدوزید. همین کار را با تکۀ دیگرِ بریده شده تکرار کنید. یعنی آن را به طرفِ دیگرِ پارچۀ بریده نشده با درزی 1.5 سانتی‌متری بدوزید.

گام‌های 3 و 4 را با 3 تکه پارچۀ زیرِ کاور نیز تکرار کنید. اگر لحافتان پهن تر از 260 سانتی‌متر است، و همان‌طور که توصیه کردیم یک پارچۀ اضافه نیز خریداری کرده‌اید. آن را به گونه‌ای که در گام های 1 و 2 از طول به دو نیم تقسیم کرده و ببرید. سپس پارچه‌های بریده شده را مطابقِ گام های 3 و 4 به پارچۀ بریده نشده‌تان اضافه کنید.

پارچه‌های به هم دوخته شدۀ زیر و رویِ کاور را اندازه‌گیری کنید. اطمینان حاصل کنید که عرضِ هر کدام از تکه‌های زیر و رو 5 سانتی‌متر بزرگ تر از اندازۀ لحافتان است. در صورتِ لزوم قسمت‌هایِ بالا و پایینِ پارچه‌های به هم دوخته‌شدۀ زیر و رویِ کاورتان را بریده و مرتب کنید.

حالا قسمت‌های رویه و زیرِ کاور را رویِ یکدیگر قرار دهید، به گونه‌ای که قسمت‌های رنگیِ پارچه رویِ هم بیفتند. اطمینان کنید که لبه‌هایِ بالا و کناره‌های دو تکۀ زیر و رویِ کاور کاملاً بر هم منطبق هستند و سپس آنها را به هم سنجاق کنید. لبه‌های پایین به دلیلِ تفاوتِ طولِ قسمت زیر با رویِ کاور رویِ هم نمی‌افتند، و نباید آنها را به هم سنجاق کنید.

حالا قسمت‌های سنجاق شده را با حاشیه (درزی) به اندازۀ 1.5 سانتی‌متر به هم بدوزید. درزها را به آهستگی بکشید تا کمی از هم باز شوند.

سپس لبه‌هایِ دوخته نشدۀ پایینِ کاور را به اندازۀ 4 سانتی‌متر تو بگذارید و بدوزید. در صورتِ لزوم قبل از دوختن آنها را با سنجاق تو بگذارید.

حالا کاور را پشت و رو کنید و با ضربۀ ملایمی اطرافِ آن را بکشید تا باز شوند. سپس دکمه‌هایی قابلمه‌ای را در لبه‌های بازِ پایینِ کاورتان تعبیه کنید تا لبۀ بلندتر رویِ لبۀ دیگر آمده و بسته شود. این دکمه‌ها باید 2.5 سانتی‌متر از لبۀ پارچه فاصله داشته باشند و هر کدام نیز از هم 10 تا 12 سانتی‌متر فاصله داشته باشند.

قسمتِ برجسته و توپ مانندِ دکمه باید در قسمتِ پشتِ پارچه و لبۀ بلندتر، و قسمتِ سوکت مانند (که قسمتِ برجسته داخلِ آن می‌رود) در طرفِ رویِ پارچه و لبۀ کوتاه‌تر تعبیه شود. این شیوه موجب می‌شود که انتهایِ کاورِ لحافتان به شیوۀ مناسب و مرتبی بسته شود.

…………………………………………………….

آموزش دوخت روتختی چهل تکه

1

وسایل مورد نیاز:

 

پارچه در چند رنگ

پشم شیشه

چرخ خیاطی

 

 

اول با پارچه یه سری مربع کوچیک ببرید و کنار هم بذارید که بدونید ترکیب رنگ و مدلش چطور میخواهید باشه.

 

2

 

شما برای این کار هم میتونید از پارچه های نخی و نازک استفاده کنید هم از پارچه نمدی و هم جیر و کتان و مخمل که کاملا سلیقه ایی هست.

 

خوب اول یه سری مربع ببرید مثل تصویر یعنی یه پارچه ی مستطیل ببرید و بعد تا کنید و مربع ببرید. این روش خیلی راحت تر از اینه که هی الگو بذارید و مربع ببرید.

 

 

3

4

 

 

 

یک نکته هم بگم، اگه مربع رو مثلا ۱۰ سانت در ۱۰ سانت میبرید، پشم شیشه ایی که قرار هست داخل پارچه ها قرار بدیم رو ۸ در ۸ سانت ببرید، یا ۹ در ۹ سانت.

 

بعد یه لایه پارچه بذارید پشم شیشه رو وسط و بعد لایه ی بعدی.

 

 

 

5

6

7

 

 

 

 

 

با سوزن ثابتش کنید تا جا بجا نشه.

8

 

بعد از وسط دوتا خط کج چرخ کنید.

 

9

 

به تعداد لازم مربع ها رو بدوزید.

 

 

10

11

 

 

و بعد مربع ها رو بذارید کنار هم و اون دو سانت اضافه ها که بود از کنار پشم شیشه رو بذارید کنار هم و چرخ کنید.

 

12

 

این پشت کار

13

 

این پتو باید ردیفی دوخته بشه. یعنی از ردیف اول شروع کنید بدوزید تا آخر .

 

14

15

16

17

18

19

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وقتی کامل پتو رو دوختید اون لبه ها بود که از دوختها اضافه اومده بود رو عمود مثل تصویر قیچی کنید.

21

 

 

وقتی اضافه ها رو عمود قیچی کنید رو تختی به این صورت میشه.

22

23

 

 

 

 

شما میتونید اون فاصله ی دوخت رو بلند تر هم بگیرید ۳ سانت تا ۴ سانت ….

…………………………………………………….

روتختی

یه مدل دیگه 

شما با ساده ترین و راحت ترین روش می توانید رو تختی زیبایی داشته باشید ، دوخت رو تختی بسیار ساده است و می توانید چندین مدل با رنگ های متفاوت برای تمام فصول سال تهیه کنید ، هر فصل را با یک رو تختی جدید آغاز کنید .

 

 

وسایل مورد نیاز جهت دوخت رو تختی :

 

روتختی (2)

 

 

پارچه ی بزرگی از جنس پشم (نمد)
وسایل دوخت و دوز مانند سوزن ، نخ ، قیچی

 

 

نوارهای پارچه ای سه سانتی از جنس نمد (پشمی) در چند رنگ
سنجاق قفلی
سوزن ته گرد
منجوق یا دکمه

 

روتختی (3)

 

 

 

آموزش دوخت یک رو تختی زیبا :

 

در ابتدا بر روی یک پارچه پشمی (نمدی) اندازه و سایزی را که مد نظر دارید ، ( اندازه ای که مایل هستید رو تختی بر سطح تخت قرار بگیرد ، بلندی یا کوتاهی روتختی به دلخواه می باشد )با گچ خیاطی (صابون ) علامت بزنید .
نوارهای پارچه ای رنگی سه سانتی را با سوزن ته گرد به صورت عمودی بر روی پارچه اتصال دهید تا تمام سطح پارچه ی زیری با نوارهای پارچه ای رنگی پوشیده شود .
زمانی که مطمئن شدید نوارهای پارچه ای در محل صحیح و نهایی خود بر روی پارچه قرار گرفته اند و قصد تغییر دیگری را ندارید به کمک نخ و سوزن کوک بزنید تا دوخته شود .

 

 

مرحله ی دوم : درست کردن رو تختی

 

روتختی (4)

 

 

 

نوارهای پارچه ای با رنگ دیگری را به کمک سنجاق قفلی همانند شکل به صورت افقی بر روی پارچه ی اصلی بچسبانیدفاصله ی بین نوارهای افقی و عمودی باید به اندازه ی یک سانتی متر باشد .
چگونه می توان نوارها را مانند شکل در هم قرار داد و نظم ردیف های از بین نرود ؟

 

هنگامی که به انتهای یک ردیف رسیدید ، برای اینکه ردیف پارچه ای شما حرکت نکند باید از سنجاق قفلی کمک بگیرید و سنجاق را در انتهای نوار پارچه ای قرار دهید و در این هنگام نوار افقی را نیز قرار دهید .

 

یک بار نوار افقی در سطح پارچه و بار دیگر در زیر قرار می گیرد.

 

 

 

مرحله ی سوم : درست کردن رو تختتی

 

روتختی (5)

 

 
اگر تمام سطح رو تختی را با نوارهای باریک پوشش داده اید ، حال با احتیاط سنجاق ها را که برای ساکن بودن پارچه وصل کرده بودید ، جدا کنید و کوک زدن را آغاز نماید .
به هر چهار نقطه ی چهار گوش هر یک از شکل های رو تختی یک دکمه وصل کنید و آن را بدوزید اما تمام دکمه های یا منجوق هایی که استفاده می کنید باید یک شکل و یک سایز باشند همانند شکل .

 

اشتراک گذاری مطلب
نظر شما چیه ؟

نوشتن دیدگاه

4 × 4 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز