جذبه » اموزشی » اموزش کامل نکات اصلی برنامه فتوشاپ

اموزش کامل نکات اصلی برنامه فتوشاپ

اموزش کامل نکات اصلی برنامه فتوشاپ

در فتوشاپ چگونه فارسی بنویسیم ( تایپ فارسی )

اموزش تکنیک روتوش عکس و جوش صورت در فتوشاپ ( حرفه ای )

اموزش تغییر سایز عکس در برنامه فتوشاپ 

آموزش تصویری برش و جدا سازی عکس در فتوشاپ به زبان ساده

چگونه عکس ها را در فتوشاپ سیاه و سفید کنیم ( برای افراد مبتدی )

آموزش ترفند تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

در فتوشاپ چگونه فارسی بنویسیم

برای اینکه در فتوشاپ فارسی بنویسیم در نسخه‌های قبلی فتوشاپ حتماً باید نسخه‌ای از فتوشاپ را تهیه می‌کردید که امکان نوشتن فارسی در آن برای شما فراهم شده بود که اصطلاحاً نسخه‌ی خاورمیانه (ME) اطلاق می‌شد. اما در نسخه‌ی CC فتوشاپ امکان تایپ مستقیم فارسی قرار داده شده و شما با عوض کردن زبان صفحه کلید سیستم عامل به راحتی می‌توانید شروع به نوشتن فارسی در فتوشاپ کنید؛ فقط می‌بایست این امکان را فعال کنید. در ادامه این مطلب به شیوه فعال کردن امکان فارسی نویسی در Photoshop CC اشاره خواهیم نمود.

 

برای این منظور باید به بخش تنظیمات کلی رفته و پس به این ترتیب عمل کنیم :

 

 

برای اینکه در فتوشاپ فارسی بنویسیم در نسخه‌های قبلی فتوشاپ حتماً باید نسخه‌ای از فتوشاپ را تهیه می‌کردید که امکان نوشتن فارسی در آن برای شما فراهم شده بود که اصطلاحاً نسخه‌ی خاورمیانه (ME) اطلاق می‌شد. اما در نسخه‌ی CC فتوشاپ امکان تایپ مستقیم فارسی قرار داده شده و شما با عوض کردن زبان صفحه کلید سیستم عامل به راحتی می‌توانید شروع به نوشتن فارسی در فتوشاپ کنید؛ فقط می‌بایست این امکان را فعال کنید. در ادامه این مطلب به شیوه فعال کردن امکان فارسی نویسی در Photoshop CC اشاره خواهیم نمود. برای این منظور باید به بخش تنظیمات کلی رفته و پس به این ترتیب عمل کنیم :

از منوی Edit به زیرمنوی Preferences بروید، سپس گزینه Type را از زیر منو انتخاب کنید.

در فتوشاپ چگونه فارسی بنویسیم

 

 

در پنجره ظاهر شده و از قسمت Choose Text Engine Options، گزینه Middle Eastern and South Asia را انتخاب کنید و بر روی OK کلیک کنید.

فتوشاپ را بسته و به صورت مجدد باز کنید.

در فتوشاپ چگونه فارسی بنویسیم

 

 

سپس از منوی Type در زیرمنوی Language Options گزینه Middle Eastern Features را انتخاب کنید.

بعد از این کار می‌توانید همانطور که در Photoshop ME فارسی تایپ می‌کردید، در این نسخه هم به راحتی به زبان فارسی تایپ کنید.

در فتوشاپ چگونه فارسی بنویسیم

 

 

بعد از انجام این مراحل در جعبه های Character و Paragraph خواهیم دید که ابزارهای موردنیاز در فارسی نویسی در آن اضافه شده اند.

 

 

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

در این آموزش روتوش صورت شما را با یکی از جالب ترین ابزارهای روتوش تصویر یعنی Spot Healing Brush آشنا می کنم. این ابزار یکی از سه ابزار ویژه ی روتوش عکس در فتوشاپ است ( دو تای دیگر Standard Healing Brush و Patch Tool هستند) که برای اولین بار در فتوشاپ CS2 معرفی شد.

اساس کار هر سه ابزار ذکر شده جایگزینی پیکسل های نقاط مختلف عکس است. به عنوان مثال پیکسل هایی را از بخش های سالم برداشته و روی بخش های تخریب شده قرار می دهد و به این ترتیب ناحیه ی آسیب دیده را ترمیم می کند.

هر دو ابزار Standard Healing Brush و Patch Tool به ما اجازه می دهند تا پیکسل های سالم را از جای مناسب عکس برداریم و روی ناحیه ی معیوب بکشیم اما تفاوت Spot Healing Brush در این است که اصلا نیازی به انتخاب پیکسل سالم ندارد بلکه کافی است فقط روی نواحی معیوب کلیک کنید آنگاه به طرز معجزه آسایی آن ناحیه را برای شما ترمیم می کند. Spot Healing Brush در واقع به صورت اتوماتیک از پیکسل های مجاور برای روتوش استفاده می کند. این ابزار وسیله مناسبی برای از بین بردن جوش ها و زخم های صورت و همچنین گرد و غبار از روی عکس است.

انجام خیلی سریعتر عملیات توسط کلیدهای میانبر

Spot Healing Brush به اندازه ی کافی سریع هست اما ما می خواهیم کار را باز هم سریعتر کنیم. برای بزرگ کردن تصویر کلیدهای Ctrl+Space نگه دارید و روی نقطه مورد نظر کلیک کنید همچنین برای کوچک کردن تصویر کلیدهای Alt+Space را نگه داشته و روی نقطه مورد نظر کلیک کنید. برای حرکت درون تصویر یا Pan کردن Space را نگه داشت و روی عکس کلیک را نگه داشته و ماوس را به جهت مورد نظر بکشید.

همچنین نیاز دارید سایز براش را هم تعیین کنید. همیشه سعی کنید سایز براش کمی بزرگتر از ناحیه ی مورد نظر باشد. برای تغییر سریع سایز براش از دکمه های ] و [ روی صفحه کلید استفاده کنید.

در این آموزش می خواهیم جوش های صورت دختر در عکس زیر را با Spot Healing Brush روتوش کنیم.

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

بیایید شروع کنیم.

مرحله 1: اضافه کردن یک لایه ی خالی

وقتی عکس را در فتوشاپ باز می کنیم در پنل لایه ها درون لایه ی Background قرار می کیرد.

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

ما قصد روتوش عکس را داریم اما در عین حال می خواهیم عکس اصلی دست نخورده باقی بماند بنابراین یک لایه ی جدید خالی روی لایه ی قبلی ایجاد می کنیم و کارهای روتوش را در این لایه انجام می دهیم. روی New Layer در قسمت پایین پنل لایه ها کلیک کنید:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

مرحله 2: تغییر نام لایه ی جدید

فتوشاپ نام لایه ی جدیدی که ایجاد کردیم را Layer 1 می گذارد ولی این نام برای کار ما مناسب نیست بنابراین روی آن دبل کلیک کرده و spot healing را درون آن بنویسید. انتخاب نام های با معنی به ما کمک می کند وقتی تعداد لایه ها زیاد شد گیج نشویم. در نهایت کلید Enter را زده تا نام ثبت شود.

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

مرحله 3: انتخاب ابزار Spot Healing Brush

از جعبه ابزار Spot Healing Brush را انتخاب کنید. همانطور می بینید با چند ابزار دیگر هم گروه است. اگر ابزار دیگری به جای Spot Healing Brush در حالت انتخاب است روی مثلث مشکی کنار آن چند لحظه کلیک ماوس را نگه دارید تا دیگر ابزارها نمایش داده شود و سپس Spot Healing Brush را انتخاب کنید:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

مرحله 4: انتخاب آپشن Sample All Layers

در حالت پیش فرض Spot Healing Brush فقط روی لایه ای که در حالت انتخاب شده است کار می کند و این برای ما که لایه ای خالی روی آن ایجاد کرده ایم مشکل ایجاد می کند زیرا در لایه ی خالی چیزی وجود ندارد که رتوش کنیم. ما باید به فتوشاپ بگوییم روی لایه ی زیری لایه ی جدید کار کند برای همین از نوار آپشن ها در بالای صفحه گزینه ی Sample All Layers را فعال می کنیم:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

مرحله 5: انتخاب گزینه ی Content-Aware

اگر از فتوشاپ ورژن CS5 یا جدیدتر استفاده می کنید مطمئن شوید که در نوار آپشن ها گزینه ی Content-Aware انتخاب شده باشد. این ویژگی جدیدی است که در فتوشاپ CS5 اضافه شده است و به Spot Healing Brush کمک می کند هوشمندتر عمل کند. اگر فتوشاپ شما CS4 یا قدیمی تر است گزینه ی Proximity Match را انتخاب کنید:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

مرحله 6: روی جوش ها کلیک کنید تا ترمیم شوند

با انتخاب Spot Healing Brush و انتخاب گزینه های Sample All Layers و Content-Aware (یا Proximity Match) تنها کاری که نیاز است انجام دهیم کلیک روی جوش های صورت است تا به طور خودکار ترمیم شوند. با استفاده از کلید های ] و [ اندازه ی براش را طوری تنظیم کنید که از جوش مورد نظر بزرگتر شود سپس روی آن کلیک کنید تا ترمیم شود:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

من روسی جوش عکس بالا کلیک می کنم که به صورت زیر اصلاح می شود:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

گاهی ممکن است روتوش درست انجام نشود در این مواقع Ctrl+Z را زده و دوباره کار را تکرار کنید:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

حال به سراغ قسمت چانه می رویم که جوش های بزرگتری دارد:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

برای روتوش از جوش های کوچکتر شروع می کنم:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

برای جوش های بزرگتر و وسع تر به جای اینکه اندازه ی براش را بزرگتر کنم از یک اندازه ی متوسط استفاده می کنم و آن را روی ناحیه ی مورد نظر می کشم. همانطور که می بینید به صورت رنگ مشکی نشان داده می شود:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

با رها کردن ماوس نتیجه به صورت زیر می شود:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

برای نواحی دیگر چانه هم همین کار را تکرار می کنم:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

نتیجه ی روتوش چانه به صورت زیر می شود:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

در زیر دماغ هم تعدادی جوش وجود دارد:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

اندازه براش را دوباره تنظیم می کنم و روی جوش ها کلیک می کنم:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

برای جوش های بزرگتر با ماوس کلیک می کنم و می کشم و رها می کنم:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

نتیجه به صورت زیر می شود:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

تغییر مد براش به Lighten

اگر از Spot Healing Brush برای رفع جوش ها استفاده می کنید بهتر است در نوار آپشن ها Mode را روی Lighten قرار دهید زیرا نتیجه ی بهتری به شما می دهد:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

با انتخاب Lighten فتوشاپ فقط پیکسل هایی را تغییر می دهد که تیره تر هستند و به دلیل اینکه جوش ها تیره تر هستند باعث می شود بهتر ترمیم شوند.

عکس اصلی ما به صورت زیر بود:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

نتیجه نهایی به صورت زیر درآمد:

اموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

 

اموزش تغییر سایز عکس در برنامه فتوشاپ

 

یکی از نیازهای مبرم یک کاربر رایانه این است که بتواند اندازه‌ی عکس‌های مختلف را بزرگ یا کوچک کند. این کار برای خیلی از مواقع یک نیاز مبرم است. برای انجام چنین کاری شما نیاز به یک نرم افزار ویرایش تصویر دارید که حتی برنامه‌ی Paint خود ویندوز هم می‌تواند از پس این کار برآید. ولی اگر می‌خواهید با کیفیت بالاتر تغییر اندازه عکس را انجام دهید، فتوشاپ بهترین گزینه برای انجام این کار است؛ چون علاوه بر اینکه کمترین تاثیر را روی کیفیت تصویر خواهد داشت، حجم و اندازه‌ی آن را هم کنترل خواهد کرد.

عکس‌ها دارای یک عرض و ارتفاع هستند. شاید شما خواسته باشید بنا به محل استفاده از عکس، آن را تغییر اندازه دهید. مثلاً آن را کوچک یا بزرگ نمایید. معمولاً برای کوچک کردن عکس‌ها با مشکلی مواجه نخواهید شد. چرا که کیفیت عکس تغییری نخواهد کرد. ولی با بزرگ شدن عکس، به دلیل ماهیت پیکسلی آن کیفیت به مراتب افت خواهد کرد. هر چند فتوشاپ ابزارهایی برای جلوگیری از این افت کیفیت دارد، ولی در نهایت اثر شما مخدوش می‌گردد. این نکته‌ای بود که باید در ابتدای امر به آن توجه می‌کردید.

پس از اینکه عکس مورد نظر را که می‌خواهید آن را تغییر اندازه دهید در فتوشاپ باز کردید، باید از فهرست Image دستور Image Size را انتخاب کنید. همانطور که از نامش پیداست، این ابزار برای تغییر اندازۀ تصویر به کار می‌رود. در پنجرۀ Image Size شاخصه‌هایی وجود دارد که برای تغییر اندازه عکس کاربرد دارند. اما همانطور که در عکس زیر می‌بینید، مهمترین آنها Width برای عرض و Height برای ارتفاع عکس مد نظر ما است.

اموزش تغییر سایز عکس در برنامه فتوشاپ

در مقابل عرض و ارتفاع که ذکر شد، شما می‌توانید واحدهای آنها را هم تغییر دهید. مثلاً در نمونۀ بالا واحدها سانتی‌متر هستند که برای کارهای قابل نمایش در صفحه نمایش رایانه مناسب نیست و بهتر است که واحد را پیکسل –Pixels- انتخاب کنید. این واحد بسیار مناسب‌تر است و حالا باید مقادیر عددی آن را تغییر دهید و سپس برای تغییر اندازه عکس در فتوشاپ روی OK کلیک نمایید.

یک علامت زنجیر در بین عرض و ارتفاع انتخابی شما وجود دارد. کار این گزینه این است که اگر فعال باشد، به این معنا است که نسبت بین عرض و ارتفاع عکس نهایی شما حفظ خواهد شد. پس در نتیجه عکس به صورت کشیده در نخواهد آمد. پس اگر یکی از موارد عرض یا ارتفاع را تغییر دهید، آن یکی دیگر به صورت خودکار تغییر خواهد کرد تا نسبت بین عرض و ارتفاع تصویر حفظ گردد. با یک بار کلیک روی آن می‌توانید آن را غیرفعال نمایید. تا عرض و ارتفاع عکس را به صورت دلخواه و جدای از هم بتوانید تنظیم کنید.

اما، قدرت تفکیک‌پذیری یا همان Resolution یکی دیگر از موارد مهم این پنجره برای تغییر اندازه تصویر است. مقدار آن از اول برابر مقداری است که در هنگام ساخت سند تعیین کردید. ولی گاهی اوقات ممکن است خواسته باشید آن را کاهش دهید که مسلماً کیفیت تصویر شما کاهش پیدا می‌کند. ولی اگر عکسی را به این روش بزرگ کردید و با استفاده از این گزینه خواستید کیفیت آن را افزایش دهید، باید گفت این گزینه برای شما پیکسل به عکس‌تان اضافه نخواهد کرد! پس بی‌تاثیر است. فقط حجم عکس را زیاد خواهد کرد.

اما ویژگی دیگر بسیار موثر فتوشاپ برای تغییر اندازۀ تصاویر، Resample است که اگر فعال باشد، با یک طرز کار موثر تغییر اندازه انجام شده و کیفیت آن به مراتب بیشتر خواهد شد. نحوۀ بازنمونه‌گیری (Resampling) را هم می‌توانید از فهرست کشویی روبروی آن انتخاب کنید. بسته به اینکه اندازۀ عکس را می‌خواهید بزرگ یا کوچک کنید، این مورد فرق خواهد داشت.

آموزش تصویری برش و جدا سازی عکس در فتوشاپ

حال توی این مطلب ما برای اون دسته از افرادی که بعد از جستجو نتونستن راهی برای این کار پیدا کنند آموزشی قرار می دهیم تا در کمتر از چند دقیقه به راحتی بتونن این کار رو انجام بدهند و عمس مورد نظر خودشون را از عکس اصلی جدا کنند .

خوب اولین چیزی که شما نیاز دارید برنامه فتوشاپ هست . احتمالا با برنامه فتوشاپ آشنایی دارید و یا بالاخره اسم این نرم افزار رو جایی شنیدید . نرم افزار فتوشاپ یک برنامه ویرایشگر عکس هست که به حرات میشه گفت قدرتمندترین برنامه توی زمینه کار با عکس و یا حتی خلق تصاویر جدید است . البته به تازگی آپشنهای ادیت تصاویر ویدویی نیز به این نرم افزار اضافه شده و قدرت و مانور این نرم افزار رو به شدت افزایش داده .

خوب حالا که نرم افزار فتوشاپ رو تهیه کردید و آن رو روی سیستم خودتون نصب کردید . در اولین مرحله فتوشاپ رو باز کنید . بعد از باز شدن فتوشاپ در صفحه اصلی نرم افزار از طریق منوی File و یا کلید ترکیبی Ctrl+O اقدام به باز کردن عکس مورد نظر خودتون کنید . برای مثال  ما عکس زیر را باز کردیم .

آموزش تصویری برش و جدا سازی عکس در فتوشاپ

 

بعد از بازکردن فایل عکس تون در قسمت سمت چپ برنامه فتوشاپ یک جعبه قرار دارد که ابزارهای مختلفی را در آن می بینید که در آموزشهای بعدی موارد استفاده هر یک از آنها را به تفصیل خواهیم گفت . حال از داخل جعبه ابزار باید وسیله مورد نظر برای برش عکس را انتخاب کنیم . ابزار  Freeform Pen tool یکی از ابزارهایی هست که به وسیله آن شما می توانید به هدف خود برسید و عکس مورد نظر خود را کات نمایید . ( اگر ابزار مورد اشاره به صورت پیش فرض نمایش داده نمی شد و یا شما آن را نیافتید بر روی ابزار Pen رفته و کلیک موس را روی آن نگه دارید سپس ابزار مورد نظر را خواهید یافت . )

در مرحله بعد بر روی قسمتی که میخواهیم در تصویر اصلی جدا کنیم کلیک میکنیم . همانند شکل زیر :

آموزش تصویری برش و جدا سازی عکس در فتوشاپ

سپس اینقدر این کار را ادامه می دهیم تا به نقطه شروع خود برسیم . بعد از این عملیات خواهید دید که قسمتی که انتخاب کرده به صورت محسوس از قسمت اصلی به وسیله یک نوار چشمک زن جدا شده هست . حال شما می توانید اگر خود سوژه مورد نظر را بخواهید با کلید ترکیبی Ctrl+x و اگر اطراف سوژه مورد نظر خود را بخواهید ابتدا کلیدهای Ctrl+Shift+I را زده سپس از دکمه Ctrl+x برای بریدن قسمت مورد نظرتان استفاده کنید . و بعد از آن می توانید هر بلایی که دوست دارید سر تصویر مورد نظرتون بیاورید . امیدوارم این آموزش به دردتون بخوره . اگر آموزشهای دیگه ای نیاز داشتید پیام بگذارید تا حتما برایتان قرار بدهیم .

آموزش تصویری برش و جدا سازی عکس در فتوشاپ

 

چگونه عکس ها را در فتوشاپ سیاه و سفید کنیم

برای انجام این کار ابتدا نرم افزار فتوشاپ را باز نمایید و کلید های ترکیبی Ctrl+O را فشار دهید تا پنجره جدید باز شود.

چگونه عکس ها را در فتوشاپ سیاه و سفید کنیم

 

مانند تصویر بالا یک پنجره مشاهده می نمایید. ابتدا مسیر تصویر را انتخاب نمایید. سپی تصویر مورد نظر خود را انتخاب نمایید و در آخر با کلیک بر روی دکمه Open تصویر در فتوشاپ قرار قواهد گرفت.

چگونه عکس ها را در فتوشاپ سیاه و سفید کنیم

 

حالا تصویر رنگی در فتوشاپ قرار گرفته است. وقت آن رسیده است که تصویر را سیاه و سفید کنیم.

روش اول سیاه و سفید کردن عکس رنگی در فتوشاپ:

برای سیاه و سفید کردن تصویر ابتدا بر روی Image در منو بالای فتوشاپ کلیک کنید. در پنجره باز شده ماوس خود را روی Adjustments نگه دارید تا زبانه جدید باز شود و در آخر بر روی Desaturate کلیک کنید تا تصویر سیاه و سفید شود یا کافیست کلید های ترکیبی Shift+Ctrl+u رو بزنیم تا عکس بلافاصله سیاه و سفید شود.

چگونه عکس ها را در فتوشاپ سیاه و سفید کنیم

 

این روش, راحت ترین و سریع ترین روش سیاه و سفید کردن تصویر در فتوشاپ بود.

نمونه تصویر سیاه و سفید شده:

 

چگونه عکس ها را در فتوشاپ سیاه و سفید کنیم

 

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

عکس مورد نظر را وارد فتوشاپ کنید و با استفاده از کلید Ctrl+j یک لایه اضافی از آن داشته باشید،

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

 

به مسیر Image>Adjustment>Hue/Saturation بروید بعد از انتخاب تیک colorize رنگ تصویر را آنقدر تغییر دهید تا به رنگ مطلوب خود برسید (فقط به رنگ چشم دقت کنید نه جای دیگر چون بعد از انتخاب رنگ بقیه جاها به حالت اولیه برمی گردند)

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

بعد از تنظیم رنگ یک ماسک به لایه Hue/Saturation 1 اضافه کنید و با زدن Ctrl+I رنگ آن را به مشکی تغییر دهید

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

یک بار D را بزنید و با استفاده از Brush چشم ها را رنگ کنید (قلمو را روی مردمک چشم نکشید)

آموزش تغییر رنگ چشم در فتوشاپ

نتیجه گیری:کاربران عزیز کار تمام است ولی اگر می خواهید قسمت سفید چشم نمای بهتری پیدا کند با ابزار Dodge روی قسمت سفید چشم بکشید

با کمی سلیقه و حوصله به آن رنگی که مورد نظرتان است خواهید رسید

منبع : khomari.com

اشتراک گذاری مطلب
نظر شما چیه ؟

نوشتن دیدگاه

3 + چهار =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز