جذبه » اموزشی » اموزش گیتار الکتریک مبتدی / گیتار پاپ / گیتار برقی

اموزش گیتار الکتریک مبتدی / گیتار پاپ / گیتار برقی

اموزش گیتار الکتریک مبتدی و پیشرفته

اموزش گیتار الکتریک مبتدی / گیتار پاپ / گیتار برقی

محتویات :

اموزش و تمرین انگشت گذاری آکورد گیتار

تبلچر گیتار چیست + علامت های تبلچر

اموزش نت و اکورد در گیتار پاپ برقی

اموزش زمان بندی و وزن خوانی در گیتار الکتریک

اموزش اکورد گیری در گیتار الکتریک

ارتعاشات سیم های گیتار الکتریک از طریق پیکاپ به بلندگوهای الکتریکی (یا آمپلی فایر) می رسد و در آنجا تقویت می شود. تمام سیم های این گیتار فلزی است و دارای ۲۱ تا ۲۴ نیم پرده است. استفاده از این ساز در موسیقی از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد. گیتار الکتریک در سبک های مختلفی چون متال، جاز، بلوز، راک و پاپ بکار می رود.

تمرین های انگشت گذاری :
 این تمرین ها تمرین های بسیار مفیدی هستند که دست شما روی گیتار بتواند راه بیافتد.
مثال برای تمرین :

اموزش گیتار الکتریک مبتدی و پیشرفته (1)

اموزش گیتار الکتریک مبتدی و پیشرفته (5)

نکات مهم در هنگام اجرای تمرین ها : 1- صحیح نشستن ، گرفتن صحیح گیتار و مضراب بسیار مهم می باشد. پس دقت نمائید. 2- در هنگام تمرین دست راست شما باید از مچ تکان بخورد نه از آرنج. 3- بهترین جای قرار دادن انگشت نزدیک فرت می باشد. 4- در هنگام زدن تمرینهایی که از بالا ی دسته به پائین دسته می آیند باید انگشتها سر جایشان باقی بمانند.( مثلا تمرین اول و دوم ) 5- در ابتدا سرعت اصلا مهم نیست فقط تمیز و با دقت بنوازید. طوری که صدای نت را واضح و تمیز بشنوید. 6- تمامی تمرین ها را با مضراب از بالا به پائین ( (Down stroke تمرین کنید. بعد از تسلط برگردید و تمرینها را هم از بالا به پائین و هم از پائین به بالا ، با مضراب بزنید. 7- اگر آمپ دارید حتما از آن استفاده کنید و با صدای Clean (بدون هیچ افکتی) تمرین ها را بزنید. 8- حداقل روزی 2 ساعت باید این تمرین ها را انجام دهید. 9- این تمرین ها فقط چند مثال ساده برای شما بودند. باید خودتان با استفاده از خلاقیتتان تمرین های انگشت گذاری زیادی در بیاورید و روزانه تمرین کنید.

10- به اشکال زیر دقت کنید :

اموزش گیتار الکتریک مبتدی و پیشرفته (2)

اموزش گیتار الکتریک مبتدی و پیشرفته (3)

 

سیستم تبلچر  :
TABLATURE METHOD تبلچر : ( TAB) سیستمی که نتهای روی دسته گیتار را به شماره فرت روی هر سیم تبدیل می کند. یادگیری این سیستم بسیار آسان می باشد و هر گیتاریست باید با این سیستم آشنا باشد. به شکل های زیر دقت نمائید : سیم های گیتار از پائین به بالا ( سیم نازک به سیم کلفت ):

1

به طور مثال اعداد زیر نمایانگر شماره فرت ها روی سیم مورد نظر می باشند :  سیم از پائین به بالا

اموزش گیتار الکتریک مبتدی و پیشرفته

نحوه نوشتن نتها :
تمامی اعداد زیر به ترتیب نواخته می شوند.

3

مثلا به آکورد G زیر روی تبلچر دقت نمائید: تمامی اعداد زیر هم قرار دارند و با یک ضربه به صدا در می آیند.

4

 

علامت های تبلچر :

5

6

7

8

9

10

نتها روی دسته گیتار :
یکی از موضوعات مهمی که هر گیتاریست باید آنرا یاد بگیرد نتهای روی دسته گیتار می باشد. نتهای دسته روی خطوط حامل :

1

1- نتهای اصلی : ( 7 عدد ) DO-RE-MI-FA-SOL-LA-SI 2- نتهای فرعی:( 5 عدد ) نتهای فرعی نام ندارند و با نت قبل یا بعد از خودشان نامگذاری میگردند. و بین نتهای اصلی قرار میگیرند. DO# – RE# – FA# -SOL# – LA # REb -MIb -SOLb – Lab – SIb نتهای MI , FA – SI , DO به یکدیگر چسبیده اند و بین آنها نیم پرده فاصله است. *علامت دیز (Sharp) نت را نیم پرده به جلو میبرد. (#) *علامت بمل (Flat) نت را نیم پرده به عقب میبرد.(b)

2 3

– هر فرت تا فرت بعد نت را نیم پرده جابجا می کند.

 

– کوک استاندارد گیتار از بالا به پائین : می لا ر سل سی می (E- A – D – G – B – E)

 

– به هر 4 فرت روی دسته یک پوزیشن گفته می شود.

 

– از فرت 12 نتها عینا تکرار خواهند شد.

 

تمرین : حفظ نام نتها روی دسته گیتار. ( این کار نسبتا مشکلی است و با تمرین و مرور زمان میتوانید آنرا انجام دهید )

 

زمان بندی و وزن خوانی :
برای درک مفاهیم این بخش لطفا به بخش تئوری رفته و یا از یک کتاب خوب استفاده نمائید. آشنایی با اصطلاحات زیر : تمپو : Tempo : سرعت آهنگ را تمپو می گویند. علامت آن به صورت یک نت سیاه که در بالای میزان گذاشته میشود و عدد جلوی آن نشان دهنده سرعت آهنگ می باشد. مثلا تمپو 120 به این صورت نوشته می شود : مترونوم : دستگاهی است که می توان یک تمپو را روی آن تنظیم کرد و دستگاه آن را به صورت صدای یک بوق یا … اجرا می کند. میزانmeasure . :میزان ظرفی است با گنجایش محدود زمانی که مقدار آن با کسر میزان و حدود آن با خط میزان مشخص می گردد. خط میزانbarline : خطوطی که در انتهای هر میزان قرار میگرند و میزان ها را ازه جدا می کند. کسر میزان Time signature : کسری است متعارفی که در ابتدای میزان قرار می گیرد و مقدار میزان را مشخص می کند.

11

نحوه خواندن کسر میزان :

12

تقسیم بندی اول :

13

**** منظور از ضرب : زمانی که پا روی زمین باشد و بالا بیاید و دوباره روی زمین قرار گیرد یک ضرب می شود. اگر پا روی زمین باشد و فقط بالا بیاید 2/1 ضرب می شود. وقتی میگوئیم نت گرد 4 ضرب است یعنی باید نت را 4 ضرب نگهداریم یا بکشیم. بطور مثال وقتی نت گرد را دیدیم نت را اجرا کرده و نگه میداریم تا پایمان 4 ضرب بخورد.

 

تقسیم بندی دوم :

14

خواندن کسر میزان : برای مثال کسر 4/4 : 4/1 x 44/4 = از تقسیم بندی دوم مشاهده میشود که 4/1 میشود سیاه به تقسیم بندی اول مراجعه کرده سیاه یک ضرب می باشد پس ما در این میزان 4 ضرب باید بزنیم.

 

انواع کسر میزان : 1- کسر میزان های ساده : 4/2 – 4/3 – 4/4 2- کسر میزان های ترکیبی : 8/6 – 8/12 3- کسر میزان های لنگ : 4/5 – 4/7

15

اموزش اکورد گیری در گیتار :

بسیاری از هنرجویان در گرفتن آکوردهای باره دار به مشکل بر می خورند و در حسرت شنیدن صدای واضح آکورد باره دار می مانند! شاید هم از گرفتن این آکوردها منصرف شوند! یکی از دلایلی که همیشه به هنرجویان متذکر می شوم که برای شروع یادگیری، سازی تهیه کنند که اکشن گیتار (فاصله سیم ها تا دسته گیتار) پایین باشد همین است.

مشکل آنجا پیش می آید که اکشن گیتار هم پایین است اما همچنان هنرجو برای گرفتن آکورد باره دار با گیتار بیچاره کشتی می گیرد و خودش هم از درد انگشتان دست چپ رنج می برد.

من همواره به هنرجویانم ۷ توصیه می کنم که می تواند بسیار مفید واقع شود و آکوردهای باره دار را به راحتی بگیرند و از صدای زیبای آنها لذت ببرند.

۱_ به انگشت شست فشار وارد نکنید

بعضی ها فکر می کنند هر کس زورش بیشتر است آکورد باره دار را راحت تر می گیرد! این تصور اشتباهی است. درست گرفتن و به صدا در آوردن تمام نت های آکورد باره دار هیچ نیازی به فشار و زور ندارد. اصلا شما نیاز نیست محکم و با قدرت زیاد به انگشت شست فشار بیاورید. چراکه ماهیچه های این انگشت بسیار ضعیف هستند و نه تنها کمکتان نمی کند بلکه باعث خستگی و نهایتا دلزدگی تان از گرفتن آکورد می شود. بجای آن از ماهیچه های پرقدرت بازوی دست چپتان بهره گیرید(البته اگر راست دست هستید). در واقع بهتر است هنگام باره گیری در گیتار از انگشت شستتان فقط بعنوان یک نگه دارنده و پایدار کننده استفاده کنید. 

یک تمرین کارآمد: سعی کنید آکورد باره دار (مثلا فا ماژور) را بدون استفاده از انگشت شست دست چپ بگیرید تا فشار ماهیچه بازوی چپتان را احساس کنید.

۲_ از نیروی دست راستتان استفاده نمایید

همچنان که با دست چپتان آکورد را می گیرید می توانید با آرنج دست راستتان بدنه گیتار را کمی به سمت داخل فشار دهید تا دسته گیتار به سمت بیرون هدایت شود. حالا با فشار آوردن انگشتان دست چپتان به سمت داخل، می توانید آکورد را راحت تر بگیرید.

۳_ انگشت ۱ (انگشت باره) موازی با میله فرت باشد

انگشت اشاره دست چپ (در صورت راست دست بودن) یا انگشت ۱، به نام انگشت باره هم معروف است. سعی کنید هنگام گرفتن آکوردهای باره دار، این انگشت صاف و موازی با میله فرت باشد. البته در بعضی از آکوردها مانند سی ماژور (کلا آکوردهای با بیس لا ماژور) این قضیه زیاد ضروری نیست.

۴_ بندهای انگشت ۱ را بطور یکسان فشار دهید

بعضی ها برای به صدا درآمدن سیم ۱، بند سوم انگشت ۱ (بند پایینی انگشت) را بسیار محکم گرفته و بند اول (نزدیک ناخن) را خیلی شل می گیرند یا اصلا روی هواست! سعی کنید بندهای انگشت ۱ با هم همسطح باشند و بطور یکسان به سیم های گیتار فشار آورید.

۵_ ابتدا انگشتان ۲، ۳ و ۴ را روی سیمها قرار دهید بعد انگشت ۱

متاسفانه شخصا بسیار شاهد این بودم که حتی گیتاریست هایی که چندین سال سابقه نوازندگی دارند هنگام ریتم نوازی و گرفتن آکوردهای باره دار، ابتدا انگشت ۱ را قرار می دهند و با تاخیر، سایر انگشتانشان را. این اشتباه بزرگی است چراکه حتی اگر نیم میزان از ریتم فقط با انگشت ۱ نواخته شود و سایر انگشتان رو هوا باشند، گام آن قطعه به هم می ریزد و اصطلاحا فالش می شود. برای شروع بهتر است هنگام تعویض آکوردهای باره دار، ابتدا انگشتان ۲، ۳ و ۴ را قرار دهید سپس انگشت ۱ را. بعد از مدتی که دستتان روان تر شد شیوه کاملا صحیح آن است که کاملا بطور همزمان انگشتها را قرار دهید. اما برای شروع یادگیری ابتدا انگشتان ۲، ۳ و ۴ را قرار دهید سپس ۱ را.

۶_ آکوردهای باره دار را روی دسته گیتار سُر دهید

گاهی پیش می آید که یک سری آکوردهای شبیه هم را باید پشت سر هم بنوازید، مثلا فاماژور و سل ماژور. هنگام تعویض بین این دو آکورد بهتر است دیگر دست چپتان را از روی دسته گیتار بلند نکنید و با حفظ همان حالت آکورد، دستتان را روی دسته گیتار بکشید.

۷_ بیشتر از ۲۰ ثانیه با آکورد باره دار کلنجار نروید

اگر با رعایت این نکات باز هم آکوردگیری برایتان سخت بود بس کنید! زیاد با گیتار کشتی نگیرید، چند دقیقه ای استراحت کنید و مجددا تلاش کنید. چراکه کلنجار رفتن مداوم باعث خستگی و درد دست چپتان می شود.

مطمئنا بعد از چند روز تمرین مناسب با رعایت نکات بالا می توانید از صدای دلنشنین و واضح آکوردهای باره دار لذت ببرید.

 

منبع : guitaracademy

اشتراک گذاری مطلب
نظر شما چیه ؟

نوشتن دیدگاه

13 − 1 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز