جذبه » هنر در خانه » طرز تهیه قهوه ترک سبز اسپرسو فرانسه لاته فوری

طرز تهیه قهوه ترک سبز اسپرسو فرانسه لاته فوری

طرز تهیه قهوه ترک سبز اسپرسو فرانسه لاته فوری

اموزش تهیه قهوه xvc jidi ri,i قهوه ترک قهوه سبز قهوه اسپرسو قهوه فرانسه قهوه لاته قهوه فوری انواع قهوه در منزل قهوه در خانه روی اجاق گاز

طرز تهیه قهوه ترک سبز اسپرسو فرانسه لاته فوری

قهوه ترک

برای درست کردن قهوه ترک باید از پودر دانه های قهوه ی تازه برشته شده استفاده کنید. دانه های قهوه را در هاون بکوبید یا آسیاب کنید و پودر قهوه درست کنید. همچنین می توانید برای اینکه تجربه بهتری از درست کردن قهوه داشته باشید از قهوه جوش مخصوص استفاده نمایید.

این نوع قهوه معمولاً به عنوان قهوه ترک شناخته می شود و روش درست کردن آن در سراسر خاور میانه به یک شکل است. بنابراین به عنوان قهوه خاورمیانه هم شناخته می شود. در یونان در پاسخ به حمله ترکیه به قبرس در سال 1974 نام آن را به قهوه یونانی تغییر دادند که در حقیقت همان قهوه ترک است اما با یک نام متفاوت.

مواد لازم درست کردن قهوه ترک

(مقدار مواد در طی مراحل توضیح داده می شود)

  • دانه های قهوه
  • آب (در صورت تمایل می توان شیر را جایگزین آن کرد)
  • شکر
  • عطر و طعم دهنده های لازم

دانه های قهوه را انتخاب کنید. بهترین نوع آنها برای قهوه ترک عبارتند از: موکا، جاوا و وینی برشته شده. همچنین دانه های کمتر روغنی عربی هم انتخاب مناسبی است.

دانه های قهوه را خوب آسیاب کنید. پودر قهوه تان باید یکدست باشد و خیلی خوب آسیاب شده باشد. پودر قهوه آماده هم می تواند برای این کار مورد استفاده قرار گیرد، البته زیاد تازه نیست.

یک قاشق چای خوری سر پر (5 گرم) به ازای هر فنجان در) cezve قهوه جوش مخصوص( بریزید.cezve یک ظرف مخصوص است که قسمت پایین آن پهن است و دارای گردنی باریک، یک دهانه و دسته ای بلند است.

شکر را به میزان دلخواه خود اضافه کنید و برای هر فنجان به اندازه ی همان فنجان آب سرد در قهوه جوش بریزید.

اگر می خواهید عطر و طعم خوبی به قهوه تان بدهید می توانید مانند نسخه عربی آن مواد زیر را اضافه کنید:

2/1 قاشق چای خوری دانه هل خرد شده یا 8/1 قاشق چای خوری هل و دارچین و جوز و میخک.

مخلوط را با یک چنگال یا قاشق کوچک -مثل حرکت هم زدن تخم مرغ- خوب هم بزنید. چنگال بهتر از قاشق پودر خشک قهوه و آب را با هم مخلوط می کند.

قهوه جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به آرامی به جوش بیاید. در مدتی که روی حرارت قرار دارد آن را هم نزنید. هر چه حرارت کمتر باشد قهوه طعم بهتری پیدا خواهد کرد. قهوه جوش را به حال خود رها نکنید.

مشاهده می کنید که قهوه شروع به کف کردن می کند. وقتی که کف شروع به بالا آمدن کرد، آن را با قاشق داخل فنجان بریزید زمانی که قهوه شروع به جوشیدن کرد و کف تا دهانه ظرف بالا آمد، قهوه جوش را از روی اجاق بردارید و وقتی قهوه کمی از حالت جوش درآمد آن را داخل فنجان مخصوص قهوه ترکی بریزید. فنجان های مخصوص قهوه ترکی کوچکتر از فنجان های معمولی است. اگر فنجان مخصوص ندارید از فنجان کوچک معمولی استفاده کنید.

اگر قهوه تان خیلی کف دارد آن را با قاشق بردارید. سپس قهوه جوش را مجدداً روی اجاق بگذارید و همین کار را برای فنجان بعدی تکرار کنید.

برای اینکه کف قهوه از بین نرود، از کناره فنجان قهوه را داخل آن بریزید نه از وسط آن. کف قهوه گاهی اوقات در اسپرسو و در کشورهای اروپای غربی crema نامیده می شود که مانند کف شیر به نظر می رسد در حالی که داخل آن شیر ندارد. در کنار قهوه می توانید یک لیوان آب سرد هم سرو کنید. آب را پیش از قهوه می‌نوشند تا دهان تازه باشد و طعم قهوه را بهتر درک کنند

 قهوه سبز

به ازای هر فنجان می توانید یک قاشق چای خوری سر پر قهوه سبز را به همراه یک لیوان آب جوش در قهوه جوش ریخته و اجازه دهید که به جوش بیاید و دم بکشد .مدت زمان ۱۵ دقیقه برای تهیه قهوه سبز کافی است .بعد ازآن لازم است که از یک صافی رد کنید تا کاملا رقیق و یکدست شود .

قهوه اسپرسو

اسپرسو نوعی قهوه غلیظ است که در اوایل قرن بیستم در میلان ایتالیا ابداع شد ، اسپرسو به وسیله ماشین قهوه ساز و با عبور دادن آب جوش با فشار از میان قهوهٔ آسیاب شده ( به صورت دانه‌های ریزتر از قهوهٔ معمولی ) تهیه می‌شود.

 

اسپرسو یک واژه ایتالیایى است به معناى سریع و لایه اى از کف روى این قهوه وجود دارد که به این کف خامه قهوه میگویند ، در اسپرسو ساز آب از داخل محفظه مخصوص با فشار به جوش آور وارد مى شود سپس با دماى بالا از جوش آور خارج مى شود و از نگهدارنده که حاوى قهوه آسیاب شده است عبور مى کند و در انتها قهوه در محفظه مخصوص جمع مى شود و یا به طور مستقیم در فنجان مى ریزد.

 

طرز تهیه : مخزن مخصوص دستگاه اسپرسو را با قهوه اسپرسو پرکنید ، مخزن را در جای مخصوص قرار دهید سپس کلید را روشن کنید ، به اندازه ای که میخواهید در فنجانی کوچک و بدون شیر سرو کنید ، قهوه اسپرسو را حتماً باید با خامه قهوه ای کاراملى رنگی که نشانه اصالت اسپرسو است میل کنید.

قهوه فرانسه

قهوه فرانسه به 3 صورت طبخ می‌شود، با دستگاه فیلتردار یا دستگاه‌های پرس‌كننده و اسپرسو همراه با آب درست می شود.

قهوه های فرانسه آسیاب شده درشت تر از قهوه اسپرسو و ترک است . این قهوه متعلق به کشور برزیل است اما مانند قهوه ترک به دلیل ابداع طرز تهیه و دستگاه مخصوص قهوه ساز به وسیله فرانسوی ها به قهوه فرانسه معروف شده است ، اگر قصد میل کردن قهوه فرانسه دارید حتماً باید یک قهوه ساز مخصوص داشته باشید . انواع این قهوه ساز با قیمت های متفاوت در بازار و قهوه فروشی ها موجود است.

قهوه فرانسه به‌طورکلی، مزه‌ای شبیه به قهوه کافِه‌تیِه‌رِه دارد ولی گرد قهوه را برای بهتر کردن عطر و طعمش از آن جدا می‌کنند. می‌توان آن را برای چند ساعتی در بیشتر دستگاه‌ها گرم نگه داشت. در فنجان استاندارد و به‌صورت تلخ (سیاه) یا با شیر سرو می‌شود.این روش قهوه‌ای دیرسازتر از روش اسپرسو به‌دست می‌دهد. قهوة فیلتری (فرانسه) را اصلاً مردی فرانسوی به نام ژان‌باپتیست ‌دوبِلوآ (Jean-Baptiste de Belloy) اختراع کرد و معروف‌ترین روش در غرب است.

قهوة فرانسه با استفاده از دستگاهی خودکار درست می‌شود که از 2 تا 12 فنجان قهوه دم ‌می‌کند. آب مستقیماً بر روی قهوه‌ای که درونِ فیلتر یا صافی‌ای کاغذی در بخش بالایی دستگاه قرار دارد، ریخته می‌شود. آب در محفظۀ مخصوص به طرف المنت گرمایشی در کف دستگاه فشار می آورد.

آب داغ از یک لوله در بالای دستگاه خارج می شود و سپس، در حالی که محتوی قهوه است، از صافی عبور کرده، به پائین می ریزد. در نهایت، قهوه در یک لیوان یا قوری جمع آوری می شود. قهوه بر اثر نیروی جاذبه به درون پارچی شیشه‌ای به زیر می‌چکد؛ یعنی به جایی که بر روی صفحه‌ای داغ قرار داده شده که قهوه را در دمایی بهینه نگه می‌دارد تا بتوان در هر زمانی از روز، آن را نوشید. همچنین امکان استفاده از قهوه‌های کیسه‌ای وجود دارد که استفاده از این کیسه‌ها، درست‌کردن قهوه و تمیزکردن دستگاه را آسان‌تر می‌سازد.

 

برای تهیه یک قهوۀ فرانسه خوب، موارد زیر لازم است:

1. قهوه گیری آرام و مداوم

2. ترکیبات خوب قهوه ها

3. امکان کنترل عطر و طعم قهوه

 

یک روش کاربردی برای آزمایش اصالت قهوۀ فرانسه این است که یک مقدار از آن را روی آب بپاشید. قهوه فرانسۀ اصیل خشک مانده، برای مدت طولانی بر روی سطح آب باقی می ماند؛ در حالی که قهوۀ غیر اصیل ته نشین شده، حتی جذب آب سرد نیز می شود.

هرگز این قهوه را به هنگام استراحت در محل کار و یا پیش از خروج از منزل برای رفتن سر کار ننوشید ، اسپرسو را باید بعد از یک غذای خوب در زمانی که وقت کافی برای آرامش و استراحت دارید میل کنید .

قهوه فوری

 مواد لازم :

اب جوش : 1 فنجان

قهوه فوری ( نسکافه ) : 1 قاشق مربا خوری  “پر”

شیر داغ : به مقدار دلخواه

 طرز تهیه :

برای قهوه فوری یا نسکافه از همان فنجان فرانسه استفاده می شود  و به اندازه همان فنجان باید اب جوش ریخته و قهوه فوری یا نسکافه را در فنجان اب چوش می ریزیم و هم می زنیم در صورت تمایل شیر را جوشانده در شیر خوری ریخته کنار قهوه سرو می کنیم .(با شکلات تزیین نمایید )

توضیحات :

1 – چیکار کنیم که قهوه فوری یا نسکافه خوشمزه تر شود ؟ وقتی اب جوش می آید قهوه فوری یا نسکافه را در داخل ان ریخته و دوباره بگذارید تا حداق 30 ثانیه تا دم بکشد و وقتی نسکافه سرد شد میل نمایید حتما متوجه خوشمزگی بیشتر می شوید .

2 – از کافی میت و شیر خشک استفاده نمایید

3 – نسکافه هم یکی از مارکهای قهوه می باشد که قهوه فوری محسوب می شود .

6 – نسکاف همان قهوه کاملا اسیاب شده و فوری می باشد .

قهوه لاته

قهوه لاته یک نوع نوشیدنی قهوه بر پایه‌ی اسپرسو است که یک سوم آن از اسپرسو و دو سوم آن از شیر تشکیل شده است و حدود یک سانتیمتر کف شیر نیز بر روی آن قرار دارد. لاته Latte در زبان ایتالیایی به معنی شیر است. بیشتر مردم تصور می‌کنند کافه لاته اختراع ایتالیایی‌هاست، اما حقیقت این است که این نوشیدنی در ابتدا تنها در نقاطی از ایتالیا یافت می‌شد که توریست‌های امریکایی در آن‌جا فراوان بودند. گفته می‌شود از آن‌جا که کاپوچینو برای امریکایی‌ها بیش از اندازه تلخ بود آن‌ها مقدار شیر این نوشیدنی را بیشتر کردند و آن را کافه لاته نام نهادند.

ابزار تهیه:

– دستگاه اسپرسو (خانگی یا حرفه‌ای) و یا موکاپات

– در صورت موجود نبودن دستگاه اسپرسو، اجاق گاز و کف‌ساز یا هم‌زن‌دستی whisk، و یا مایکروفر

– پارچ شیر و یا شیرجوش

– دماسنج مخصوص مایعات

– پیمانه‌ی اندازه‌گیری یا یک قاشق

ابزار لازم برای پذیرایی:

یک فنجان قهوه‌خوری پهن یا بلند و یا یک لیوان شیشه‌ای ترجیحاً دسته‌دار (با گنجایش ۲۴۰ یا ۳۰۰ میلی‌لیتر)

مواد اولیه

مواد اصلی:

– ۴۵ یا ۷۵ میلی‌لیتر قهوه‌ی اسپرسو

– ۱۳۵ یا ۲۲۵ میلی‌لیتر شیر کم‌چرب با دمای بسیار پایین

مواد اختیاری:

– خامه‌ی زده‌شده

– عصاره‌ی وانیل، کارامل، شکلات و یا دارچین

– شکر

مواد تزئینی:

– پودر شکلات یا دارچین

مراحل تهیه

۱. ابتدا به وسیله‌ی دستگاه اسپرسو و بسته به ذائقه‌تان یک شات اسپرسوی سینگل (معادل ۴۵ میلی‌لیتر) و یا یک شات اسپرسوی دوبل (معادل ۷۵ میلی‌لیتر) بگیرید. اسپرسو را مستقیماً داخل فنجان یا لیوان شیشه‌ای قهوه‌خوری‌تان بریزید. در صورتی که دستگاه اسپرسو ندارید می‌توانید از موکا پات (موسوم به قهوه‌ساز اسپرسوی گازی) استفاده کنید. می‌توانید در صورت تمایل چند قطره عصاره‌ی وانیل، کارامل، شکلات و یا دارچین را در انتهای این مرحله به اسپرسویتان اضافه کنید و به خوبی در آن حل کنید تا لاته‌ی طعم‌داری داشته باشید.

 ۲. دکمه‌ی بخار دستگاه اسپرسو را فشار دهید تا دستگاه آماده‌ی بخار دادن شود. سپس به ازای اسپرسوی سینگل حدود ۱۳۵ میلی‌لیتر و به ازای اسپرسوی دوبل حدود ۲۲۵ میلی‌لیتر شیر کم‌چرب سرد را داخل پارچ شیرتان بریزید. سپس پارچ شیر را زیر نازل یا لوله‌ی بخار دستگاه اسپرسو قرار دهید و نازل را داخل پارچ فرو کنید.

دمای شیر باید در ابتدا بسیار پایین باشد، که با بخار دادن به حدود ۶۰ تا ۷۰ درجه‌ی سلسیوس خواهد رسید. حتماً شیر بخارداده را مستقیماً داخل پارچ شیرتان بریزید.

 اگر دستگاه اسپرسو ندارید می‌توانید با ریختن شیر داخل شیرجوش و قرار دادن آن بر روی گاز آن را بخار دهید (در صورت تمایل می‌توانید در این مرحله به ازای هر فنجان لاته‌تان نصف قاشق چای‌خوری شکر به شیر اضافه کنید و در آن حل کنید). شعله‌ی گاز باید متوسط باشد. وقتی شیر کمی داغ شد آن را با یک هم‌زن دستی هم بزنید تا حباب‌هایی بر سطح شیر شکل گیرند. پس از این که حباب‌ها شکل گرفتند و دمای شیر به ۶۰ درجه رسید، اندازه‌ی حباب‌ها اندکی کوچک‌تر خواهد شد. در این مرحله شیرجوش را از روی حرارت بردارید تا بیشتر نجوشد. برای اندازه‌گیری دمای شیر می‌توانید دماسنج را در تماس با شیر قرار دهید اما دقت کنید که از آن‌جا که دماسنج دمای شیر را با اندکی تأخیر نشان می‌دهد، اغلب ۲ تا ۳ درجه قبل از رسیدن دماسنج به عدد دلخواه‌تان، دمای خود شیر به همان درجه‌ی دلخواه رسیده است. پس اگر می‌خواهید دمای شیر به ۶۰ درجه برسد، زمانی که دماسنج عدد ۵۷ را نشان داد شیر را از روی گاز بردارید.

هم‌چنین می‌توانید به جای استفاده از دماسنج با لمس کردن شیرجوشی که بر روی گاز قرار دارد دمای شیر را اندازه بگیرید. برای این کار کافی‌ست انگشت اشاره‌ی خود را به ظرف شیرجوش بچسبانید، اگر در ابتدا حرارت ظرف دست شما را نسوزاند اما پس از گذشت دو ثانیه دیگر تاب لمس ظرف را نداشتید بدانید که شیر به دمای دلخواه‌تان (یعنی بین ۶۰ تا ۷۰ درجه) رسیده است. ولی اگر از همان ابتدا که انگشتتان را به ظرف چسباندید دست‌تان سوخت احتمالاً دمای شیر به نزدیکی ۸۰ (نقطه‌ی جوش شیر) رسیده است و بهتر است آن را برای تهیه‌ی نوشیدنی‌تان استفاده نکنید.

هم‌چنین می‌توانید شیر را در مایکروفر بخار دهید. برای این کار مقدار شیر لازم را داخل یک شیشه‌ی استوانه‌ای دردار (مثلاً شیشه‌ی مربا) بریزید به طوری که بیشتر از نصف شیشه پر نشود. پس از بستن در ظرف حدود ۳۰ ثانیه آن را با نهایت توان‌تان تکان دهید تا کف کند. سپس در ظرف را برداشته آن را برای ۳۰ ثانیه‌ی دیگر داخل مایکروفر قرار دهید تا گرم شود. کف شیر شما آماده است.

 ۳. شیرتان را برای یک دقیقه در گوشه‌ای قرار دهید تا اندکی خنک شود. خنک شدن آن باعث می‌شود کف شیر به روی ظرف بیاید. سپس به کمک یک قاشق با احتیاط کف روی شیر بخارداده را که داخل پارچ شیر و یا شیرجوش قرار دارد کنار زده در گوشه‌ی ظرف نگه دارید و در همین حالت شیری که زیر کف‌ها قرار دارد (که حدوداً معادل دو سوم کل شیر است) را داخل فنجان یا لیوان شیشه‌ای قهوه‌خوری‌تان بریزید. شیر داغ به آرامی در قهوه حل می‌شود.
۴. اکنون با دقت کف‌هایی را که در گوشه‌ی ظرف شیرتان نگه داشته بودید با قاشق داخل فنجان یا لیوان شیشه‌ای قهوه‌خوری‌تان بریزید.

۵. برای تزئین می‌توانید مقدار کمی خامه‌ی زده‌شده را بر روی فنجان یا لیوان شیشه‌ای بریزید و اندکی پودر شکلات یا دارچین نیز بر روی آن بپاشید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از لاته آرت قهوه‌تان را تزئین کنید.

۶. برای پذیرایی بهتر است فنجان یا لیوان شیشه‌ای قهوه را داخل یک بشقاب کوچک یا نعلبکی قرار دهید و زیر آن را نیز یک دستمال کاغذی قرار دهید تا اگر لیوان شیشه‌ای خیلی داغ بود، بتوانند با دستمال آن را در دست بگیرند.

قهوه روی گاز

به نظر من تاثیر این قوری در اقتصاد و روابط قدرت در آشپزی، شبیه تاثیر گرامافون در اقتصاد موسیقی بوده است. همانطور که گرامافون انحصار اجرا را از تالارهای موسیقی و اپرا گرفت، موکا اکسپرسِ بیالتی هم انحصار قهوه‌ی عالی را از قهوه‌خانه‌هایی که از دستگاه‌های گرانقیمت اسپرسوساز استفاده می‌کرده‌اند، خارج کرد و حالا هر کسی با هزینه‌ی اندک می‌توانست و می‌تواند قهوه‌ باکیفیت – نه قهوه‌ی آبکی‌ای که در ایران به قهوه فرانسه معروف است و با دستگاه‌های قهوه‌چکان خانگی درست می‌شود – بخورد. البته، بیالتی هم بابتِ اختراعش پولدار شد و دم و دستگاهی به هم زد و بعد از مرگش در سال ۱۹۷۰ بازماندگانش، راهش را ادامه دادند و هنوز که هنوز است از صدقه‌ی سر بابا آلفونسو – که از تجربه‌اش در کارخانه‌های آلومینیوم‌سازی فرانسوی بهترین استفاده را کرده بود – روزی می‌خورند.

بیالتی بعد از «موکا اکسپرس» مدل‌های دیگری از قوری را با طرح‌های دیگر ساخت. امّا هیچکدام هیچوقت نتوانست محبوبیّت شکلِ اصیل و اوّلیه‌ی دستگاه را پیدا کند. درباره‌ی شکل چندضلعی قوری هم افسانه‌سرایی می‌شود و می‌گویند که همین چندضلعی بودن دستگاه خیلی در طعم نوشیدنی مهم است.

شکل بانمک و ابتدایی دستگاه بعدها در زمینه‌ی طرّاحی صنعتی الهام‌بخش طرّاحان دیگر شد. سازوکار قوری کمابیش ساده‌ست: قهوه با بخار آب تحتِ فشار دم می‌کشد. هرچند باید بگویم و لابد می‌دانید که قهوه‌ای که این قوری می‌سازد، دقیقاً اسپرسو نیست. هرچند که می‌گویند آن کف و چربی معروف روی اسپرسو را هم می‌توان با همین قوری ساخت و بعضی‌ها ترفندهای خاص خودشان را برای این منظور دارند. امّا به هر شکل، با در نظر گرفتن حداقل‌ها هم حتّا این قوری برای اکثریّتی که دستگاه اسپرسوساز ندارند، جایگزین بسیار خوبی‌ست. قوری از آلومینیوم ساخته شده و در مجموع واقعاً ارزان‌قیمت است. کار کردن با قوری هم بسیار ساده و ابتدایی‌ست. امّا چند نکته هست که نتیجه‌ی کار را بهبود می‌دهد. قصدم از نوشتن این متن، یادآوری همین نکات است:

اوّل اینکه قهوه‌ای که می‌خرید، باید ریز آسیاب شده باشد؛ امّا نه به ریزی قهوه‌ی اسپرسو. ضمن اینکه بهتر است که از دانه‌های قهوه‌ای استفاده کنید که به مدّت نسبتاً طولانی‌تری بو داده شده باشند (اصطلاحاً دارک‌رُست؛ بوداده‌ی کامل و ترجیحاً نه دوبرابر کامل).

دوّم اینکه اگر برای بارِ نخست است که از قوری استفاده می‌کنید، باید دستِ کم یکبار قهوه‌ای را که درست می‌کنید بریزید دور. دلیلش هم این است که بارهای اوّل – خصوصاً دفعه‌ی اوّل – قهوه‌تان مزّه‌ی فلز می‌دهد.

سوّم اینکه به همین دلیلی که در بالا گفتم به هیچ‌وجه نباید قوری را با مایع ظرفشویی بشویید. آب داغ کفایت می‌کند. علّت هم این است که به مرور زمان چربی قهوه به دیواره‌ی فلزی می‌چسبد و در نتیجه یک لایه‌ی محافظ طبیعی تشکیل می‌دهد. این لایه را لازم داریم و نمی‌خواهیم با ندانَم‌کاری و به بهانه‌ی بهداشت از دستش بدهیم و مجبور شویم یک بار دیگر برای چاه ظرفشویی قهوه درست کنیم.

چهارم اینکه دستگاه در گونه‌های یک تا دوازده استکانی عرضه می‌شود. امّا هرقدر قوری‌تان کوچک‌تر باشد (ترجیحا سه استکانی؛ چون یک استکانیش واقعاً کم است)، قهوه‌تان بهتر از کار در‌می‌آید.

پنجم اینکه برای درست کردن قهوه، مخزن آب را تا دریچه‌ی اطمینان از آبِ سرد پُر کنید. صافی قیفی را جا بزنید. اگر آب زیاد ریخته‌اید یا می‌خواهید مطمئن شوید آب سرریز ندارد، می‌توانید چند بار صافی قیفی را در بیاورید تا اگر آب اضافه‌ای در مخزن هست خالی شود و چکّه کند در ظرفشویی. حالا قهوه‌ی آسیاب‌شده را داخل صافی بریزید. برخلافِ اسپرسو (و همین‌طور توتون پیپ!) نباید قهوه را بکوبید و فشرده کنید (بقول خارجیها: تمپش نکنید). امّا ترفند دیگری که می‌توانید پیاده کنید این است که وسط توده‌ی قهوه را بالا بیاورید و تپّه‌اش کنید. این‌طوری قهوه‌ی قوی‌تری دم می‌کنید.  حالا مخزن بالایی را محکم به مخزن آب پیچ کنید. از اینجای کار به بعد دو نظریه وجود دارد. نظریّه‌ای که من بیشتر هوادارش هستم می‌گوید که قوری را بگذارید روی شعله‌ی کم تا قهوه آماده شود. امّا نظریّه‌ی رقیب – که طرفداران خاص خودش را دارد – معتقد است که شعله باید زیاد باشد. به نظر من می‌ارزد که ده دقیقه صبر کنید و قهوه‌تان خوش‌طعم‌تر باشد. عجله که نداریم. به‌هرحال، در یک‌لحظه‌ی معجزه‌آسا متوجّه خواهید شد که مخزن بالایی دارد از قهوه پُر می‌شود. مهم است که به موقع متوجّه بشوید. از سه حس مختلف بویایی، بینایی و شنوایی هم می‌توانید بفهمید که قهوه دارد آماده می‌شود. اوّلی و بهترینش این‌که معمولاً قبل از اینکه قهوه بالا بیاید، بویش را می‌شنوید. نشانه‌ها را جدّی بگیرید. به هرحال، همین که مخزن پر شد (قهوه تمام شد و خواست به کف بنشیند) زیر گاز را خاموش کنید و قهوه‌تان را بریزید و بخورید. دوّم اینکه غیر از بو، بُخار هم نشانه‌ی خوبی‌ست. همین که بُخارِ حسابی دیدید، در قوری را بردارید ببینید اوضاع از چه قرار است. اگر بو و بُخار را متوجّه نشدید، صدا را که متوجّه می‌شوید؟ همین که اوّلین قُل را شنیدید، گاز را ببندید. نگذارید به قُل‌قُل برسد. همان یک قُل اوّل کفایت می‌کند.

ششم اینکه قهوه‌تان را بریزید و بنوشید و لذّت ببرید. کاری هم به کار قوری نداشته باشید که خیلی داغ است. سرد که شد به همان روش که گفتم تمیزش کنید.

اشتراک گذاری مطلب
نظر شما چیه ؟

نوشتن دیدگاه

پانزده − سیزده =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز