جذبه » پزشکی و سلامت » علت و رفع بوی بد دهان و معده با طب سنتی و گیاهی

علت و رفع بوی بد دهان و معده با طب سنتی و گیاهی

 علت و رفع بوی بد دهان و معده با طب سنتی و گیاهی

از بین بردن بوی بد دهان درمان بوی بد دهان صبحگاهی بوی بد دهان ناشی از معده بوی بد دهان در صبح بو بد دهان کودک کودکان بچه ها

 علت و رفع بوی بد دهان و معده با طب سنتی و گیاهی

علت بوی بد دهان

۱) دندان ها و لثه ها
شایع ترین دلایل بوی نامطبوع دهان را باید در لثه ها و دندان ها یافت. باقی ماندن ذرات مواد غذایی در دندان ها و شیار لثه به علت عدم رعایت بهداشت دهان (مسواک، نخ دندان و دهانشویه روزانه) سبب تکثیر و فعالیت باکتری ها در این مناطق می شود. پلاک میکروبی، لایه سفید رنگ باکتریایی چسبنده ای است که روی دندان ها و شیار لثه ای (شیار بین دندان و لبه لثه) تشکیل می شود.
باقی ماندن پلاک میکروبی روی دندان باعث ایجاد پوسیدگی می شود که در صورت پیشرفت و ایجاد حفره به محلی مملو از باکتری و مواد حاصل از آن تبدیل می شود که خود از عوامل مهم بوی بد دهان است. پیشرفت پوسیدگی به نوبه خود باعث التهاب و عفونت ریشه ها و ایجاد آبسه های دندانی خواهد شد که خود از دیگر عوامل بوی بد دهان خواهد بود.
شیار لثه ای یک آناتومی طبیعی است که عمق آن می تواند بین یک تا ۳ میلی متر باشد. اینجا یکی از محل های تشکیل پلاک میکروبی است و اگر با یک خلال دندان روی این قسمت بکشید، تجمع پلاک را روی خلال دندان مشاهده خواهید کرد. عدم رعایت بهداشت کافی و نیز تمیز نشدن پلاک میکروبی در ناحیه شیار لثه باعث ژنژیویت (التهاب لثه) و تشکیل جرم و ایجاد بوی نامطبوع می شود.
در بیماری های لثه شیار طبیعی لثه ای از حد طبیعی عمیق تر شده و اغلب قابل تمیز کردن با مسواک نیستند و محل مناسبی برای تجمع باکتری ها محسوب می شوند. لثه ملتهب بسیار مستعد خون ریزی است و با کوچک ترین تحریکی خون می آید که خود نیز از عوامل ایجاد بوی ناخوشایند است. عدم درمان ژنژیویت آن را به پریودنتیت تبدیل می کند که از مرحله قبل وخیم تر است و به همان نسبت باعث بوی زننده ای می شود.
۲) خشکی دهان
بزاق از ترکیب های بسیار با ارزشی است که دهان را به طور دائم تمیز می کند و ذرات و مولکول های بودار را می شوید. همچنین بزاق ترکیب های حاصل از باکتری های پوسیدگی زا را خنثی و به پیشگیری از پوسیدگی کمک می کند. بنابراین یکی از عوارض کمبود بزاق می تواند بوی بد دهان باشد. کم آب شدن بدن به هر دلیلی مثل تشنگی و گرسنگی طولانی یا مصرف برخی دارو ها می تواند باعث خشکی دهان شود.
مصرف دائم آب، میوه جات و مایعات (به جز قهوه و الکل) می تواند از ایجاد خشکی دهان جلوگیری کند. جویدن آدامس بدون شکر به ترشح بزاق و و تمیز کردن محیط دهان کمک می کند. هنگام خواب میزان ترشح بزاق به طور طبیعی کاهش می یابد که دلیل مهم بوی خاص دهان در ابتدای صبح است به خصوص در افرادی که خرخر می کنند و با دهان باز می خوابند.
گاهی خشکی دهان می تواند به صورت ثانویه به دنبال یک بیماری یا نشانگان یا استفاده از دارو ها ایجاد شود. در این نوع خشکی دهان، بزاق یا اصلا وجود ندارد یا بسیار اندک است و بوی بد ناشی از آن نیز اغلب شدید است. در این موارد مشکل باید به صورت ریشه ای برطرف شود. خشکی به دنبال مصرف دارو می تواند با افزایش مصرف آب جبران شود.
۳) سیگار
دود سیگار هم به علت بوی تند ترکیب شیمیایی آن، باعث خشکی دهان و همچنین مستعدکردن محیط برای ایجاد بیماری های لثه می شود.
۴) زبان
سطح زبان مملو از پرزهای چشایی است که طبعا بین پرز ها، شیارها و فضا هایی تشکیل می شود به طوری که عمق این شیار ها خصوصا در قسمت خلف زبان بسیار بیشتر است. این فضاها منطقه مناسبی برای تجمع موادغذایی، رشد و تکثیر باکتری های گرم منفی است. مشکل بوی بد دهان در بسیاری از بیماران با تمیز کردن دائمی سطح زبان برطرف می شود.
۵) دندان مصنوعی
دندان های مصنوعی دارای مناطق بسیار مناسبی برای گیر کردن مواد غذایی و رشد میکروب هاست و باید به طور دائم تمیز شوند. همچنین دندان های دائمی که گیر کافی ندارند و اصطلاحا لق هستند، باعث سایش و ایجاد زخم در بافت نرم دهان و تجمع باکتری ها در آن منطقه می شوند که از عوامل مهم ایجاد بوی بد دهان در این افراد محسوب می شود.
۶) دهان و سیستم تنفسی
گاهی بوی بد دهان به دلیل تخلیه و عبور ترشحات مخاطی از ناحیه پشت حلق ایجاد می شود مانند سینوزیت و آلرژی. ناهنجاری هایی چون شکاف کام، محلی برای احتباس غذا و رشد میکروب هاست. همچنین التهاب و عفونت تونسیل ها می تواند از عوامل بوی بد دهان محسوب شود. شیارهای عمیق موجود در یک لوزه متورم محل مناسبی برای تجمع و تکثیر میکروب هاست.
سنگ تونسیل (تونسیلولیت) نیز از مناطق مناسب رشد میکروب هاست و ایجاد هرگونه خراشیدگی یا شکستگی در سنگ ها بوی بسیار نامطبوعی را متصاعد می کند. محبوس شدن اجسام خارجی در سوراخ بینی در کودکان از دیگر عوامل بوی بد دهان است. زخم ها، التهابات و عفونت های موجود در قسمت فوقانی و تحتانی سیستم تنفسی مثل برونشیت ها نیز تنفس را بدبو می کند.
۷) سایر بیماری ها
ریشه ۱۰ درصد از عوامل بوی بد دهان مربوط به خارج از محیط دهان است. از جمله آنها می توان به انواع سرطان ها خصوصا کارسینوما ها و بسیاری اختلالات متابولیک اشاره کرد. دیابت، اختلالات کلیوی و کبدی، مشکلات گوارشی مانند ریفلاکس، یبوست و اسهال و استفراغ از بیماری هایی هستند که می توانند منشأ بوی بد دهان باشند. همچنین برخی از داروها و آنتی بیوتیک ها به دلیل شکسته شدن مولکول آنها به ترکیبات بودار و برخی نیز به دلیل ایجاد خشکی دهان می توانند باعث بد بوشدن دهان شوند.
۸) تغذیه
در دهان مناطق مختلفی وجود دارد که ذرات غذایی در آن مناطق محبوس می شود و تحت واکنش میکروب ها قرار می گیرند و می توانند بوی بد ایجاد کنند. از جمله این مناطق می توان سطح دندان ها، بین دندان ها، شیار بین لثه و دندان ها و نیز پرز های سطح زبان را نام برد. غذاهای حاوی پروتئین زیاد مثل گوشت قرمز، ماهی و پنیر این موضوع را تشدید می کند. رژیم غذایی با کربوهیدرات کم نیز می تواند باعث تشدید بوی بد دهان شود.
مواد غذایی خشک، سخت و چسبنده مثل چیپس،تافی و… نیز در ناهمواری های دهان و دندان گیر می کند و تنها با مسواک و شست وشو از دهان خارج می شوند که خود باعث افزایش در تکثیر میکروب ها، بوی بد و فعالیت پوسیدگی زایی می شوند.
در اینجا لازم است یادآور شویم برخی مواد غذایی دارای بوی خاصی هستند که ممکن است برای عده ای ناخوشایند باشد، ولی ارتباطی با فعالیت میکروبی ندارد. خوردن برخی مواد غذایی و بسیاری از سبزیجات مانند سیر، پیاز و برخی ادویه های قوی از این جمله اند. پس از هضم و جذب این گونه سبزیجات در بدن، مولکول های بودار وارد جریان خون می شوند و به تدریج از طریق ریه ها و تنفس دفع می شود. پس تا زمانی که این ترکیبات کاملا از خون خارج نشده تنفس با این بوی خاص ادامه دارد

درمان بوی بد دهان

1. جوش شیرین

جوش شیرین درمان خانگی بسیار عالی برای بوی بد دهان است   تعادل pH دهان را حفظ  و از جمع آوری  باکتری در داخل دهان پیشگیری می کند همچنینپلاک و لکه  روی دندان ها را از بین می برد. با این حال، استفاده بیش از حد از جوش شیرین باعث می شود دندان ها خورده  شود پس  لازم است که دهان  را بعد از استفاده از جوش شیرین خوب بشوئید. شما می توانید از جوش شیرین با شیوه های مختلف برای جلوگیری از بوی بد دهاناستفاده کنید.
روش1

مسواک را در یک قاشق چایخوری جوش شیرین غلطانده و دندان خود را با آن تمیز کنید انجام روزانه این کار به خلاصی از بوی بد دهان کمک میکند

روش2

مسواک زدن دندان ها با استفاده از  ترکیبی ازیک خمیر دندان یا اضافه کردن جوش شیرین همراه با خمیر دندان  به طور منظم و آبکشی دهان
در حال حاضر با  مقدار کمی جوش شیرین   دندان های خود را شسته  تا  تعادل  PH کنترل شود دهان خود را به طور کامل بشویید

روش -3

یک لیوان آب گرم را با  یک قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کنید و از این محلول غرغره کنید چند بار در روز این کار را انجام دهید

2. دانه رازیانه

دانه رازیانه  دارای خواص ضد میکروبی است و برای کشتن باکتری که موجب بوی بد  دهان می شود بسیار کمک میکند.دانه رازیانه نیز در  مشکلات گوارشی که از علل مهم بوی بد دهان در برخی افراد بسیار موثر است.
روش1

جویدن یک قاشق چای خوری دانه رازیانه بلافاصله بعد از مصرف غذاهایی با بوی تند خوب است .عطر دانه رازیانه بر بوی مواد غذایی غلبه میکند.
جویدن دانه رازیانه بوی بد دهان ناشی از خشکی دهان را از بین میبرد چون رازیانه در  افزایش بزاق دهان موثر است. بهتر است دانه رازیانه را با ادویه جاتی مانند هل و میخک و یا دارچین ترکیب کنید بعد از غذا این کار را انجام دهید

روش2

چای رازیانه با استفاده از یک قاشق چای خوری دانه رازیانه خرد شده و یک فنجان آب است.
نوشیدن چای با اضافه کردن عسل  نیز مفیدتر است

3. دارچین

دارچین حاوی یک اسانس به نام Cinnamic aldehyde که  به کاهش بوی بد دهان کمک میکند
روش1

1 قاشق چای خوری پودر دارچین را همراه با  یک فنجان آب به مدت 10-15 دقیقه دم کنید

روش2

دهانشویه دارچین با مخلوط کردن  نصف قاشق چای خوری پودر دارچین، آب  یک لیموی تازه  و یک و نیم قاشق چای خوری عسل را با یک فنجان آبگرم است.
مخلوط  را در یک بطری با درب محکم ریخته خوب آن را تکان دهید و دهان را هر روز غرغره کنید

4. سرکه

سرکه سیب به خاطر خواص ضد عفونی کننده آن و خواص ضد میکروبی شناخته شده است.وجود اسید در سرکه سیب رشد باکتری در دهان را کاهش می دهد و  به حذف پلاک کمک میکند
روش1

مخلوط یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب.  قبل از خوردن وعده های غذایی بنوشید
این درمان خانگی را به طور مرتب انجام دهید هم بوی بد دهان را از بین می برد و هم برای دستگاه گوارش خوب است

روش2

غرغره کردن با استفاده از  سرکه سیب رقیق شده بعد از غذا برای از بین بردن  بوی بد  دهان.

5. روغن درخت چای

روغن درخت چای برای مبارزه با باکتری ها و قارچ ها است که در داخل دهان رشد می کند و در از بین بردن بوی بد دهان بسیار موثر است.
روش1

مخلوط مساوی از روغن درخت چای، روغن نعناع و آب لیمو در یک لیوان آب
با استفاده از این مخلوط به عنوان دهان شویه
روش2

مسواک زدن دندان هابا استفاده از خمیر دندان به طور منظم و پس از  آن شستشو دهان با آب سپس استفاده از چند قطره  روغن درخت چای.
یا از خمیر دندان حاوی عصاره درخت چای استفاده کنید

6. جعفری

 جعفری درمان طبیعی موثر برای از بین بردن باکتری های موجود در دهان است. جویدن جعفری باعث تحریک جریان بزاق  شده و احتمال رشد باکتریدر دهان را کاهش میدهد.
روش1

تمقداری برگ تازه جعفری را در سرکه  فرو کنید و  1-2 دقیقه  نا دهان بجوید
آدامس نعناع  نیز مفید است

روش2

آب چند برگ جعفری با استفاده از آبمیوه گیری هر زمانیکه خواستید یک جرعه از آن را بنوشید هم بوی بد دهان را از بین می برد و هم برای پیشگیری از سوء هاضمه مفید است

روش3

1 فنجان جعفری خرد شده در دو فنجان آب
بعد از وعده های غذایی دهان خود را با این محلول بشوئید
7. شنبلیله

شنبلیله دردرمان  مشکلات دستگاه تنفسی و بوی بد دهان. کاهش رشد باکتری در حفره دهان موثر است
روش:

1 قاشق چای خوری دانه شنبلیله در نیم لیتر آب جوش مخلوط کنید و 15 دقیقه در حرارت کم بجوشد این نوشیدنی نیز راه خوبی برای پیشگیری از بوی بد دهان است

8. چای

هر دو چای سیاه و سبز راه حل بسیار عالی برای بوی بد دهان می باشد. چای سیاه  پلاک را کاهش می دهد و همچنین باکتری که موجب بوی بد دهان می شود از بین می برد.
روش

چای کیسه ای را در یک فتجان آب گرم  بریزید و چند با در روزی برای کنترل بوی بد دهان بنوشید

9. میخک

در حال حاضر روغن معطر در میخک دارای خواص ضد میکروبی و ضد عفونی  است و  از رشد باکتری ها و دیگر عفونت های دهان  پیشگیری میکند
روش1

جویدن 2-3 حبه میخک پس از وعده های غذایی برای از بین بردن بوی بد دهان در چند دقیقه.

روش2

3-4 دانه میخک  را  در 2 فنجان آب گرم  برای 10-20 دقیقه نگه دارید و مقداری شیرین کننده طبیعی بریزید

10. لیمو

اسید موجود در لیمو مانع از رشد باکتری های دهان و دندان  شده و به رفع بوی بد دهان کمک میکند
روش:

مخلوط یک قاشق چای خوری آب لیمو  در یک فنجان آب گرم  و مقداری نمک قبل ار رفتن به رختخواب

11. آب
شستشو با آب به طور منظم  ذرات غذا و باکتری را از بین می برد
روش:

مقداری  آب را در دهان ریخته و به مدت 20 ثانیه در دهان نگهداری و غرغره کنید

12. برنامه رژیم غذایی برای بوی بد دهان

اجتناب از غذاهای حاوی گوگرد مانند سیر و پیاز برای جلوگیری از بوی بد دهان
غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت و ماهی ممکن است باعث بوی بد دهان و از این رو به اجتناب شود
میوه و سبزیجات تازه،  بخورید که  دستگاه گوارش را تمیز و از بوی بد دهان پیشگیری میکند.
جویدن جعفری، برگ نعناع یا ریحان، بطور قابل توجهی  بوی بد دهان کاهش می دهد.
پنیر کم چربی را در برنامه رژیم غذایی خود داشته باشید چون پنیر با پلاک و بوی دهان مبارزه میکند.
نوشیدن مقدار زیادی آب  برای  پاک کردن سیستم گوارشی و همچنین برای کاهش بوی بد دهان.

نکات ساده برای کنترل بوی  بد  دهان
به غیر از داروهای خانگی که در بالا ذکر شد، شما می توانید از شیوه های زیر نیز برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده کنید

دو بار در روز دندانهایتان را مسواک کنید. مسواک زدن دندان های  در صبح و قبل از رفتن به رختخواب تا  باکتری ها از بین برود  همچنین لازم است  برای جلوگیری از بوی بد دهان از نخ دندان نیز استفاده کنیم . تجمع ذرات غذا بین دندانها و لثه ممکن است  باعث بوی بد دهان شود
لازم است زبان را نیز مسواک بزنیم تا از بوی بد دهان پیشگیری شود
در آوردن  دندان مصنوعی در شب قبل از رفتن به خواب و تمیزکردن آن. گذاشتن دندان مصنوعی صبح روز بعد و پس از آن تمیز کردن دهان
مکنده خوشبوکننده بدون قند  برای کاهش بوی بد دهان بعلت ترشح بزاق بسیار خوب است
استرس می تواند باعث خشکی دهان شود و این در بوی بد دهان موثر است. بنابراین، باید از استرس جلوگیری و یا در فعالیت های رهایی از استرسبه از بین بردن بوی بد دهان کمک کنیم
جویدن گیاهان معطر و ادویه جات ترشی جات  برای بهبود ترشح بزاق و برای از بین بردن بوی بد دهان به علت خشکی دهان مفید است.
سعی کنید بعد از هر غذا  دندان های خود را مسواک بزنید
ترک سیگار و استفاده از هر گونه محصولات توتون و تنباکو برای جلوگیری از مشکلات لثه و بوی بد دهان.
معاینه  دندان های توسط  دندانپزشک  هر سال یکبار برای جلوگیری از دندان و مشکلات دهان و حفظ بهداشت دهان و دندان.

اجتناب از نوشیدنی های شیرین و قوی مواد غذایی  برای کنترل بوی بد دهان.

آیا شما از مشکل بوی بد دهان رنج می برید؟ آیا شما به روش طبیعی می خواهید بوی بد دهان را از بین ببرید؟ سعی کنید راه حل های بالا داده شده را انجام دهید تا از بوی بد دهان خلاص شوید. سعی کنید از همین شیوه هار طبیعی استفاده کنید و از بکاربردن مواد شیمیایی بپرهیزید

اشتراک گذاری مطلب
نظر شما چیه ؟

نوشتن دیدگاه

17 − 4 =

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز